Midwife

Napsala Jana Němečková, datum zveřejnění: 25. srpen 2016

Hnědka Midwife se narodila 3. dubna 1995 v Británii, u pana a paní Venerových. Podle dostupných záznamů nestartovala.

Midwife rodokmen Midwifee

Otec Midyan byl majitelem excelentního původu Miswaki x Ribot, z přímé rodiny vítěze Trojkoruny Assaulta a Prove Out, nejznámějšího porážkou Secretariata ve Woodward Stakes, a jinak také vítěze Jockey Club Gold Cupu, ještě na distanci 3200 metrů. Midyan jako dvouletý získal G3 umístění na 1400m; o rok později na stejné distanci G3 vítěz z Jersey Stakes a umístěný v G3 Supreme Stakes a G2 Challenge Stakes. Vrcholem jeho kariéry byly klasické Two Thousand Guineas, kde po diskvalifikaci Most Welcome získal třetí místo. Jeho produkce v chovu byla velmi podobná - většinou na G2 a nižší úrovni, s řídkými G1 výjimkami, jež lze vyjmenovat: mnohonásobný italský G1 vítěz a vítěz italských Guineas Alhijaz či italský G1 umístý mílař Midyan Call; nejlepším vnukem byl G1 Australan Road to Rock, vítězný na míli i 2000m, a mezi pravnuky G1 umístěný a G2 vítězný britský mílař Then Again, a G1 umístěný francouzský sprinter Mar Adentro.

Mateřský otec Northfields byl polobratrem skvělého Habitata, a stejně jako on byl excelentním mateřským otcem. Zatímco Habitat byl výtečným mílařem v Británii, Northfields běhal ve Státech, kde byl dobrým tříletkem na 1600 - 1900m. Získal Louisiana Derby, později G2, a Hawtorne Derby, pozdější G3; umístil se v American Derby a Monmouth Invitational Handicapu, později G1 dostizích. Kariéru plemeníka zahájil atypicky v irském Dowdstown House; později byl přesunut do Coolmoru. Je otcem vítěze irských Guineas Northern Treasure, vítěze francouzských Guineas No Pass No Sale, G1 vítězného světoběžníka Highland Chieftain, francouzského G1 mílaře a plemeníka Northjet, vítěze Joe McGrath Memorial Stakes (dnešních Irish Champion Stakes) North Stoke, vítězky Prix Saint Alary Tootens, druhé z francouzských Guineas a dvojnásobně G1 umístěné Star Pastures, druhého z irských Guineas Mr John, třetího z anglického Derby Oats, třetí z irských Oaks Nanticious a G1 vítězky Aviance; mateřským otcem vítěze francouzského Derby Celtic Arms, vítěze anglického derby a druhého z irského Derby St. Jovite, irské vítězky Guineas a čtyřnásobné G1 vítězky Kooyonga, dvojnásobného vítěze irského St. Leger Oscar Schindler, vítězky francouzských Guineas Danseuse du Soir, evropského šampiona mílařů Indian Lodge, vítěze Ascot Gold Cupu Arcadian Heights, americké šampionky a třináctinásobné G1 vítězky Serena's Song, čtyřnásobně G1 vítězného amerického trávaře Paradise Creek, australské šampionky Riverina Charm, vítěze AJC Australian Derby Ivory's Irish, vítěze Caulfield Cupu Taufan's Melody, vítěze italského Derby a čtyřnásobně G1 umístěného Single Empire, druhého z Breeders' Cup Mile a G1 vítěze Forbidden Apple, G1 vítězů Superpower, Chimes of Freedom, Just a Dancer, Just a Flutter, Denon, Wild Event, Court of Honour, Slicious, Aston Machan nebo Northern Drake; dále je dědem druhého z anglických Guineas Bijou d'Inde, třetího z anglického St. Legeru Lord Duke, třetí z francouzských Guineas Libertine, pětinásobného G1 umístěného amerického trávaře Salem Drive a jeho polobratra, v předních amerických handicapech čtyřikrát G1 umístěného L'Carriere. Také je pradědem polobratrů vítězů francouzského Derby Dream Well a Sulamani, G1 vítězných pobratrů Platini a Paolini, G1 vítězných polobratrů Good Journey a Aldebaran, vítězky japonských Guineas Cheers Grace, a jejich blízkého příbuzného, excelentního mílaře a pětinásobného G1 vítězného klasika Spinning World, trojnásobného G1 vítěze David Junior, vítěze Prix d'Ispahan a čtyřnásobně G1 umístěného Best of the Bests, dvojnásobné vítězky Auckland Cupu G1 Prize Lady, G1 vítězného sprintera Keltos a jeho polobratra, třetího z francouzských Guineas Krataios; třetího z irského Derby Light Heavy, třetí z francouzských Guineas a G1 vítězky Sophisticat, jihoafrického G1 vítěze Martial Eagle nebo v britských G1 sprintech dvojnásobně umístěného Jihoafričana Shea Shea.

obrázek - Midyan obrázek - Northfields
Bohužel velmi nekvalitní snímek Midyana, a vlevo famózní Northfields, zdroj Sporthorse-data

Rodina

V roce 1979 narozená Harold's Girl byla vítězkou ve dvou letech, a později byla také vítězkou ve steeplechase; celkově došla do třetího místa 5x z 26 startů. V chovu dala nejméně pět vítězů, z nichž nejlepší byl Tout Est Permis, první v G3 Grosser Europcat Meile, a umístěný v G2 Grosser Hertie Preis na 2200m; o čtrnáct let mladší Deeper in Debt nebyl stakes koněm, ale přesto z 60 startů dokázal 14x zvítězit a 12x se umístit. Harold's Girl je - přes dvojnásobnou vítězku Jafn - navíc prabábou klisny Excilly, která je G3 umístěnou ve Francii a letos (2016) G3 umístěnou ve Spojených arabských emirátech.

obrázek - Excilly
Excilly, zdroj Manor House Stables

Bába Naughty Marcia měla podobnou statistiku 24-2-1-5, je ovšem G3 umístěnou v Prix de Minerve na 2400m. V chovu dala pouze tři hříbata.

Třetí matka Maratea dala čtyři hříbata, z nich hnědáka Biloxi po Sheshoon, umístěného v G3 La Coupe na 2600m.

Čtvrtá matka Maggiolina byla dvojnásobnou vítězkou ze sedmi startů; daleko zajímavější je jako matka Ribotova výtečného syna Molveda - doma v Itálii vítěze Gran Criteria pro dvouleté, později vítěze předních dostihů jako Premio Vittorio di Capua G1, Gran Premio del Jockey Club Italiano, a ve Francii Grand Prix de Deauville a především Prix de l'Arc de Triompe. Mezi jeho sourozenci bylo nejméně pět několikanásobných vítězů, včetně hnědky Maenza, běhající proti Ribotovi a třetí za ním jak v Criterium Nazionale, tak o rok později v Premio Natale di Roma. Dalším ze sourozenců Molveda byl Morbello, sice ne stakes kůň, ale jinak údajný vítěz 59 z 131 startů. Z rodiny je nutné zmínit ještě vnuka Maenzy Salvo, druhého v King George VI. and Queen Elizabeth Stakes i Prix de l'Arc de Triomphe 1967 a později plemeníka, jehož dcery a vnučky daly klasiky Zino, Sil Sila a Borgia. Z hlediska úplnosti ještě uveďme Maggioliny dceru Montea - její syn Entrepreneur byl exportován na Nový Zéland, kde z minima potomků zanechal valacha I'm Henry, vítěze New Zealand Derby G1 a několika dalších graded dostihů; rodina Montey pak sahá až k dvojnásobně G1 umístěnému Australanovi Sassbee.

Kariéra v chovu

Midwife působila pouze v chovu hřebčína Napajedla. Zanechala pět hříbat, z nich čtyři hřebce:

Prvorozený syn Mideros byl zakoupen slovenskou stájí MPL Racing, a většina jeho kariéry se odehrávala v Bratislavě, Ebreichsdorfu a později v Itálii. Výpis kariéry:

V sezóně 2007 Mideros přešel na proutěnky. Z pěti startů získal tři vítězství, jedno druhé místo (v debutu) a jedno třetí - v Premio Corsa Siepi di Merano Gd.1. Jedním z vítězství bylo Gd.3 Premio del Prato v Miláně, ve kterém triumfoval i o rok později, v jediném startu sezóny 2008. V roce 2009 měl Mideros působit v chovu hřebčína Napajedla; v roce 2010 se vrátil na proutěnky, ze dvou startů v Meranu získal 4. a 7. místo shodně ze sedmi startujících.

obrázek - Mideros obrázek - Mideros
Vlevo Mideros před Slovenským Derby 2005, vpravo vítězí v pražském Zlatém poháru 2006 © Jana Němečková

O rok mladší Miderisk byl pětkovým koněm; z 22 startů získal 1 vítězství na 1600m, a 4 umístění; jediný pokus na steeplechase v Netolicích skončil pátým místem z osmi startujících.

Midwin měl být exportován; nebyl nalezen dostihový záznam.

Nejmladší syn Miraino běhal devět let; ve dvou letech nikdy nedoběhl lépe než desátý, jako tříletý přešel na skoky a zaznamenal dvě druhá a dvě třetí místa z pěti startů. Jako čtyřletý získal ze čtyř startů dvě vítězství IV. a III. kategorie; jako pětiletý se účastnil dostihů NL a I. kategorie - v posledním startu v Memoriálu kapitána Rudolfa Poplera získal páté místo, ač daleko za vítězem Ursanem. Jako šestiletý ze čtyř dokončených dosthů získal tři vítězství III. a II. kategorie, a jedno páté místo v jedničkové cross country v Pardubicích. Od roku 2012 startuje sporadicky, absolvoval jen 8 startů, ze kterých vytěžil dvě vítězstvi IV. kategorie, jedno druhé místo a dva tabulové doběhy. V jediném letošním startu, krosu III.kat. v Kolesách, byl zadržen.

Jediná dcera Magdalene nestartovala.

Současnost rodiny

Jedinou dcerou Midwife zůstala Magdalene v majetku Miroslava Piskly - MPL Racing, tedy stáje, za kterou běhal Mideros. Podle záznamů dala jen dvě hříbata:

Pětiletá My Grey Lady je aktivním dostihovým koněm na Slovensku, s výjimkou debutu v dostizích IV. a V. kategorie. Z dosavadních 18 startů (2016) získala dvě vítězství, dvě druhá a čtyři třetí místa, a to na distancích 1200 - 3000 metrů.

Hřebec Machisimo Secreto, kterého si ponechal Miroslav Piskla, je také aktivním dostihovým koněm - zatím z osmi startů třikrát na tabuli v dostizích II. kategorie; shodou okolností pátý v listed Slovenském St. Legeru, daleko poslední z pěti startujících. Jediným startem roku 2016 byl pokus na proutěnkách v Pardubicích, kde se neumístil.

Fotky Magdalene na stránkách Hřebčína Napajedla zde a zde; foto My Grey Lady z profilu zavodisko.sk zde.

Závěr

Je prozatím přehledný. Jediná dcera v tuto chvíli neznámo kde, jediná vnučka na dráze ve čtyřkových dostizích. Pokud někdo dokáže upřesnit osud Magdalene po odchodu z Napajedel, ráda doplním.

Z hlediska celé rodiny je to poměrně škoda. Midwife měla velmi silného mateřského otce, a také relativně úspěšnou rodinu, jejíž největší devízou je produkce grupových koní přímo matkou, nikoliv dvě a více generací nazad. Midwife se za příležitost v chovu odvděčila výtečným vytrvalcem Miderosem a šikovným překážkářem Mirainem - a to ze tří startujících potomků není špatné skóre. Bohužel, jinou šanci, než byla Look Honeyho dcera Magdalene, už tato rodina nedostane.